Ana Sayfa Nasıl Yapılır Şahıs Şirketlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Şahıs Şirketlerinin Avantajları ve Dezavantajları

0
Şahıs Şirketlerinin Avantajları ve Dezavantajları
Şahıs Şirketlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Şahıs Şirketlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Şahıs şirketi aynı yalnızca bir sahibi olan ve şirketin kazançları üzerinden gelir vergisi ödemekten kişisel olarak sorumlu olan, tüzel kişiliği olmayan bir işletmedir.

Şahıs şirketi, başlatılması en kolay iş yapısıdır. Bu nedenle, küçük firmalar, bağımsız yükleniciler ve diğer serbest meslek sahipleri arasında oldukça popülerdir.

Şahıs Şirketi Avantajları

  1. Daha Az Evrak İşi

Bu ticari organizasyon tipini seçmenin başlıca ve en önemli avantajlarından biri, bir ton evrak işini tamamlamanız gerekmeyecek olmasıdır.

Örneğin, bir limited şirketi işletmek için önce kaydı onaylanmalıdır. Faaliyete geçtiklerinde otomatik olarak meşru ticari kuruluşlar haline geldikleri için, şahıs şirketlerinin normalde devlete kayıtlı olmaları gerekmez. Şahıs şirketinin birincil avantajı, firmanızı çok daha hızlı ve minimum ek evrakla büyütmeyi mümkün kılmasıdır.

  1. Vergi Hesaplamaları

Tek mal sahibi olarak çalışmak, vergilerin daha az karmaşık olmasıdır. Diğer iş biçimleriyle karşılaştırıldığında, vergi gereklilikleri oldukça basittir. Şahıs şirketleri ayrı tüzel kişilikler olarak düşünülmez. Bu nedenle, işletme karları veya zararları, sahibinin gelir vergisine dahil edilir. Şahıs şirketlerinin, kişisel ve kurumsal işlemler için ayrı vergi beyannamesi vermeleri gerekmez. Ek olarak, belirli vergi avantajlarından ve küçük işletme kesintilerinden yararlanır.

  1. Yönetim Kontrolü

Üretim, satış, finans, personel vb. dahil olmak üzere tüm firma giderleri, sahibinin Mülkiyeti altındadır. İşletmenin başarısı sahibinin başarısına eşit olduğu için, birçok girişimci bu düzeyde bir işletmeyi daha çekici bulmaktadır.

  1. Basitlik

En basit işletme şekli şahıs şirketidir. İşle ilgili tüm kararlar, hesap verebilirlik ve kontrol, tek bir mal sahibinin yetkisi altındadır. Şirketlerdeki ortaklar veya hissedarlar arasında çatışma çıkma ihtimali olmadığından bu, birçok küçük işletme sahibi için mükemmeldir. Basitçe söylemek gerekirse, tek başına bir mülk sahibi güç kaybetme riskini almaz.

  1. İstihdam

Tek başına çalışan bir girişimci, kapasitesini hem işini büyütmek hem de başkaları için gelir kaynağı oluşturmak için kullanabilir.

  1. Doğrudan İlişki

Bir şahıs şirketinin müşterileriyle olan ilişkisi her zaman daha yakındır.

Şahıs Şirketlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Şahıs Şirketi Dezavantajları

  1. Sürekli Yasal Sorumluluk

Sahibi ve şirket yasal olarak aynıdır. Tüm kazançlar gibi, tüm borçlar ve yükümlülükler işletme sahibine aittir.

  1. Tecrübe ve Deneyim

Şahıs şirketleri için personel, yükleniciler ve diğer hizmetleri almak çok pahalı olabilir.

  1. Zor Sermaye Artırmı

Şahıs şirketinin başlangıç ​​maliyetleri düşüktür, ancak sermaye toplamakta sorun yaşıyorsanız, büyümenizi sınırlayabilir veya belki de olumsuz etkileyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz