Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

0
Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?
Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Google ADS, tıklama başına ödeme yapan bir reklam aracı olduğu gibi tıklama başına ödeme yaptığınız bir reklam türüdür. Eğer bu reklam aracını kullanama da yeniyseniz o zaman fazla paralar harcamanız mümkün. Bunun için önce küçük bütçeler ayırıp yolunuza devam etmelisiniz. Google reklamlarında bütçe planlamasını yapabilmenizdeki gerçek kavramları öğrenmenizdir. Yani bütçeyi profesyonel bir şekilde yönetmek istiyorsanız kampanyanızı hedefinize ve kitlenize en iyi şekilde tanıtabiliyor olmanız gerekir.

Kampanya Hedefinizi ve Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Google’de reklam çıkacaksanız öncelikli olarak hedef kitlenizi tanımalı ve kitlenizin davranışlarını, ilgi alanlarını bulundukları konum ve cihazları tespit etmelisiniz. Bu bütçenizi doğru planlayabilmeniz açısından çok önemli bir kriterdir. İlk olarak yapmanız gereken reklamı ne amaçla verdiğinizi belirlemek çünkü bunu belirlemeden kendinize bir bütçe çıkarmanız mümkün olmayacaktır

İlk 20 gün reklamda oldukça önemlidir. Bu insanların kim olduklarından ve ne istediklerinden emin olmanız için yeterli olan bir süredir. Google ADS bütçeniz, sektörünüzün anahtar kelimesinin maliyeti ve sitenizin dönüşüm oranları gibi bileşenlere bağlı olacaktır.

Şimdi gelelim bu bütçeyi nasıl belirlemeniz gerektiğine.

Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?
Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Google Ads Bütçesi Nasıl Belirlenir?

Bütçe belirlemede seçmiş olduğunuz kelime öbeklerinin TBM’ini kullanmanızdır. Yani reklamınıza en az 100 tıklama maliyetinin ne olacağını düşünüyorsanız bunun için basit bir bütçe belirleyebilirsiniz. Ne kadar çok ödeme yaparsanız yapın gelecekteki reklamlarınız daha fazla karlılık için o kadar optimize edilecektir. İşletmelerin ilk kullanımı esnasında başlata mükemmel bir şekilde optimize edilmiş reklam belirlemeleri çok zor olacaktır.

Google reklamlarını vermeye ilk kez başlamışsanız ya da başlamayı düşünüyorsanız doğru yol profesyonel destek almaktır. Bu sayede bir sonraki aşamaya çok daha yararlı bir şekilde girebilir ve profesyonel desteğin size sunacağı reklam yöntemine bağlı olarak yolunuza devam edebilirsiniz. Reklam konusunda profesyonel destek almak işin en karlı yönüdür.

İlginizi Çekebilir: En iyi video düzenleme uygulamaları

Google Reklam Yayınlama Bütçeniz İçin Uzun Vadeli Düşünme

Dönüşüm oranlarınız, tıklama oranlarınız ve müşteri değerlerinizle ilgili verileri elde ettikten sonra daha fazla kar getirecek reklamlar çıkabilirsiniz. Eğer reklam için büyük harcamalar yapıyorsanız bunun karşılığındaki dönüşümünüz iyi olabilir, ancak harcama yaparken de makul ve etkili reklam sonuçlarına odaklanmanız mantıklı olacaktır. Yüksek getirisi olan kampanyanız için ne kadar çok harcarsanız buradaki geri dönüşünüzde o kadar fazla olacaktır.

Beklenen Geliri Hesaplama

Beklenen gelirinizi hesaplayabilmeniz için bir sonraki verilerinize dayanarak ortalama sipariş değerinizi ve dönüşüm oranlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Bu değer bir müşteri mobil uygulamalar ya da bir web sitesi üzerinden her bir sipariş verdiğinde harcadığınız ortalama para tutarını ortaya koyacaktır.

Reklam dönüşüm oranlarınız, reklamlarınıza tıklamış olan ve ödeme yapmış olan müşterilerinizin yüzdesidir. Müşteri başına maliyeti bilerek süreç için ne kadar para harcamış olduğunuzu daha kolay anlayabilirsiniz. Bu da sizin daha fazla kar edip etmediğinizin tespit edilmesine imkan tanıyacaktır. Bu maliyetin daha yukarılara doğru çıkabilmesi için ürününüzün yüksek karının olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunun dışında bütçenizi ve müşteri edinme maliyetinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlayabilir.

Kampanya Bütçesi Nasıl Çalışır?

Google reklamlarında bütçe planlaması yaparken her bir kampanyanıza günlük bir bütçe ayırma ya da bütçeyi birden fazla kampanyaya ayırmak için olanak sağlar. Bireysel kampanya bütçelerini ayarlayabilmek ve izleyebilmek için yeterli vaktiniz bulunmuyorsa, yine de belli bir bütçe dahilindeki reklamlarınız için en fazla tıklamayı almak istiyorsanız paylaşılan bir bütçe daha idealdir. Yani farklı kampanyalar arasında paylaşılacak yeteli bütçeye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz