Ana Sayfa İnceleme Google Ads nedir?

Google Ads nedir?

0
google ads,nedir,reklam

Bu yazımızda sizlere Google’a hızlı ve kolayca reklam vermenizi sağlayan Google Ads nedir? detaylı bir şekilde anlatacağım.

Google Ads nedir?

Google Ads, kısaca Google‘ın metin bazlı reklamcılık hizmetidir. Google Ads ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek arama sonuçlarının en üstünde ve en altında yer almaktadır.

İnternet sitelerinin ve internet üzerinden yapılan alışveriş sayısının artmasıyla birlikte reklam olanaklarıda artmakta. Çağımızın gereği milyonlarca insan gününün büyük bir çoğunluğunu bilgisayar, telefon tablet gibi araçlar sayesinde internette geçiriyor. Farklı arama motorları üzerinden milyonlarca arama yapılıyor. Bir çok arama motorundan birisi olan Google dünya çapında en çok tercih edilen arama motorudur. Google ile yapılan aramalarda ilk sıralarda reklamların çıktığını farkedebilirsiniz. Google Ads ile sizde kendi reklamlarınızı oluşturabilir belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler ile yapılan aramalarda ihtiyacınız olan hedef kitleye kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise Google hesabı. Google hesabınız ile Google Ads sayfasında oturum açarak hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimeleri kullanarak kendi reklamlarınızı yapabilirsiniz. Reklam verirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise belirleyeceğiniz anahtar kelimelerdir.

Google Ads kullanarak verdiğiniz reklamlar gösterildiğinde değil, reklama tıklandığında ücret ödersiniz. Bu ücret ise reklamın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimelerde yaşanan rekabete göre değişiklik gösterir. Rakipleriniz arasından sıyrılarak ön sıralarda gösterilmesi için daha fazla ücret ödemeniz gerekir. Kısaca bir tür açık arttırma sistemi gibidir.

Google Ads nasıl çalışır?

Google Ads‘in nasıl çalıştığını anlamak reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için anahtar kelimeler, yerleşimler, reklam sıralaması, teklifler ve kalite puanı gibi bazı konularda daha fazla bilgi edinmeniz önemlidir.

Seçilen anahtar kelimeler ve kelime öbekleri aratılan anahtar kelimelerle özdeşleştiği zaman reklamlarınızın görünme olasılığı artacaktır. Örnek verecek olursak siz “Düğün Davetiyesi” satıyorsanız anahtar kelime olarak “Düğün Davetiyesi” ifadesini kullanabilirsiniz. Ziyaretçiler Google’a düğün davetiyesi veya benzer bir terim yazdığında, arama sonuçlarının en üstünde reklamlarınız görünebilir. Ayrıca düğün davetiyesi ile ilgili tüm kanallar ve web sitelerinde reklamlarınız görünebilir.

Google Ads reklam verenlerin kendi anahtar kelimelerini, bu anahtar kelimelerden oluşan grupları ve bu kelimeler için ödeyecekleri alt ve üst limitleri belirlemelidir. Eğer aynı anahtar kelime birden fazla reklam veren tarafından kullanıldıysa, teklif tutarınız, beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfa deneyimi gibi faktörler reklam sıralamasını belirleyecektir.

Google Ads’in etkinliği nasıl arttırılabilir?

Ads sistemi, reklamlarınızın kaç kez görüntülendiğini, kaç kez tıklandığını ve size ne kadar maliyet oluştuğu gibi bilgilerin tamamını tüm açıklığı ile size sunar. Bu şekilde kaç TL’lik reklam harcaması ile reklamlarınızın kaç kez görüntülendiğini ve tıklandığını, web sayfanıza giriş yapan kite sayısını görebilirsiniz.

Arama motoru kullanıcıları, arama yaparken aradıkları ürün veya servisle ilgili reklamlar gördüklerinde reklama tıklama olasılıkları oldukça yüksektir. Google kullanıcılarının doğru sonuca kolayca ulaşmasını istediğinden arama sonuçları ile yüksek oranda alakalı olan reklamları her zaman ödüllendirmektedir. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Google Ads nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz