Ana Sayfa Bilgisayar Windows Bilgisayarımın ekranı ters döndü

Bilgisayarımın ekranı ters döndü

0
bilgisayarımın ekranı yan döndü,ekran yan döndü,ekran ters döndü,bilgisayar ekranı nasıl düzeltilir

Sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri olan Bilgisayarımın ekranı ters döndü nasıl düzeltebilirim sorusunu resimli bir şekilde anlatacağım.

Bilgisayarımın ekranı ters döndü

Bir çok mağazada, iş yerinde veya ofiste dikey bir şekilde yerleştirilmiş monitörler ve içerisinde dikey bir şekilde görüntülenen reklamlar görebilirsiniz. Oldukça hoş bir görünüm sergilemekle beraber daha dikkat çekici olabilmekte. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanışlı bir özellik olan ekran döndürme işlemi eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız size anlık olarak sorun yaşatabilir. Yani yanlışlıkla bilgisayarınızın ekranını ters döndürdü iseniz veya arkadaşınız size şaka yapmak için bilgisayarınızın ekranını ters döndürdü ise nasıl düzelteceğinizi bilmeden tekrar eski haline getiremeyebilirsiniz. Bu nedenle bu durumu herkes ile paylaşarak mağdur olmamanız için bu makalemizde bir bilgisayarın ekranını yatay veya dikey bir modda nasıl kullanabileceğinizi yada yanlışlıkla ters dönmüş olan bir ekranı tekrar eski haline nasıl getirebileceğinizi anlatacağım.

Yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Bilgisayarınızın klavyesi üzerinde sol alt köşede yer alan CTRL tuşu ve sağ tarafında bulunan ALT tuşuna basılı tutarak bilgisayarınızın ekranını ne tarafa doğru döndürmek istiyorsanız yön tuşlarından o tuşa basmanız gerekir. Örnek verecek olursak bilgisayarınızın ekranını normal haline getirebilmek istiyorsanız CTRL + ALT + ▲ tuşlarını kullanmalısınız.

Bunun yerine CTRL ve ALT tuşuna bastığınızda aynnı işleve sahip olan ALT GR tuşunu da kullanabilirsiniz. Yani ALT GR + Yön Tuşu kullanarak da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayarımın ekranı yan döndü

bilgisayarımın ekranı yan döndü,ekran yan döndü,ekran ters döndü,bilgisayar ekranı nasıl düzeltilir

Bilgisayar ekranı nasıl düzeltilir

Yine de ben sizlere bütün tuş kombinasyonlarının tam olarak ne işlem için kullanılacağını tek tek yazayım.

  • CTRL + ALT + ▲ tuş kombinasyonu ile ekran olması gerektiği gibi düz olur.
  • CTRL + ALT + ▼ tuş kombinasyonu ile ekran ters döner.
  • CTRL + ALT + ► tuş kombinasyonu ile ekran  sağa yatar.
  • CTRL + ALT + ◄ tuş kombinasyonu ile ekran  sola yatar.

Makalemizi okuduktan sonra bir bilgisayar ekranının nasıl ters çevrilebileceğini ve düzeltilebileceğini öğrenmiş olmanız gerek. Eğer işinize yaradı ise beğenip paylaşmayı unutmayın. Bilgisayarda kaldırılamayan programların kaldırılması ile ilgili makalemizi de okumak ister misiniz?

Bilgisayarımın ekranı ters döndü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz