Ana Sayfa Rehber Bilgisayar Bilgisayarda CPU Kullanımı Nasıl Düşürülür?

Bilgisayarda CPU Kullanımı Nasıl Düşürülür?

0
Bilgisayarda CPU Kullanımı Nasıl Düşürülür?
Bilgisayarda CPU Kullanımı Nasıl Düşürülür?

Masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda bulunan tüm bileşen ve parçalardan CPU, ana bileşen sorumludur. Bunun nedeni, bilgisayarınızda çalışan her program, uygulama ve görevin CPU tarafından ele alınmasıdır. Sonuç olarak, bilgisayarınızın CPU’sunun optimum verimlilikte çalışmasını sağlamak son derece önemlidir.

Windows’ta mevcut CPU kullanımını kontrol etmeyle ilgili ayrıntıları makalemizden inceleyebilirsiniz.

Windows’ta CPU Kullanımını Nasıl Kontrol Edersiniz?

  • Bilgisayarınızın CPU kullanımını mümkün olduğunca azaltmak harika bir fikir olsa da mevcut CPU kullanımını kontrol etmelisiniz. Bunun nedeni, bilgisayarınızın işlemcisinin aşırı kullanılıp kullanılmadığından emin olmak olunmasıdır.
  • Bilgisayarınızda Görev Yöneticisini açmak için klavyenizden control+shift+escape tuşlarına basın.
  • Şimdi, CPU da dahil olmak üzere bilgisayarınızın donanımıyla ilgili çeşitli ayrıntıları kontrol edebileceğiniz Performans sekmesine gidin.
  • Her bir CPU çekirdeği kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi görmek istiyorsanız, CPU tüketim grafiğine sağ tıklayıp Grafiği değiştir seçeneği altında Mantıksal işlemciler’i seçebilirsiniz.
Bilgisayarda CPU Kullanımı Nasıl Düşürülür?
Bilgisayarda CPU Kullanımı Nasıl Düşürülür?

Windows’ta CPU Kullanımını Nasıl Azaltırsınız?

Mevcut CPU kullanımını kontrol ettiyseniz ve yüksekse, azaltabilirsiniz. Bu, bilgisayarınızın her bir programının mümkün olduğunca iyi çalışmasını sağlamak için önemlidir. CPU kullanımını azaltmak için deneyebileceğiniz çeşitli olası yollar ve yöntemler vardır:

  1. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Windows’ta CPU kullanımını düşürmenin en kolay yollarından biri, bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bunun nedeni, düzgün çalışmayan herhangi bir arka plan görevi veya işlemi varsa, bilgisayarınızı yeniden başlatarak bunlardan kurtulmanızdır.

  1. Arka Plan İşlemlerini Sonlandır

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak çoğu arka plan işleminden kurtulmanızı sağlarken, bazıları hala çalışıyor olabilir. Ve bu durumda bilgisayarınızın CPU kullanımı o kadar düşmeyebilir. Windows’ta Görev Yöneticisi’nden işlemleri burada belirtildiği gibi sonlandırabilir veya yeniden başlatabilirsiniz:

Daha önce gösterildiği gibi Görev Yöneticisi penceresine girdikten sonra, bilgisayarınızda çalışmakta olan tüm işlemleri görebileceğiniz İşlemler sekmesini açın.

Şimdi, tüm bu işlemleri CPU kullanımına göre sıralayacak olan CPU kullanım göstergesine tıklayın, burada CPU kullanımı yüksek olan işlemler en üstte olacak.

Ardından, CPU kullanımını oldukça düşürmesi gereken sonlandırmak için bu işlemdeki Görevi Bitir’e tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yararlı Bilgiler

  1. Tüm Aygıt Sürücülerini Güncelleyin

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızla birlikte herhangi bir harici çevre birimi kullanmasanız bile, ona bağlı çok sayıda donanım aygıtı olacaktır.

Tüm bu donanım aygıtları için, Windows’ta, bilgisayarınız ile donanım aygıtı arasında iletişim sağlamak için kurulmuş özel bir aygıt sürücüsü vardır. Bu aygıt sürücüsü düzgün çalışmıyorsa, buna karşılık gelen donanım aygıtının düzgün çalışmayabileceği anlamına da gelir. Bu, bazı durumlarda yüksek CPU kullanımına bile neden olabilir. Windows’ta Aygıt Yöneticisi’ni açmak için öncelikle bilgisayarınızda Windows Tuşu + X klavyesine basmanız ve listeden Aygıt Yöneticisi’ni seçmeniz gerekir. Daha sonra, içinde kurulu olan tüm çeşitli donanım aygıtlarının tam listesini almak için Aygıt Yöneticisi’ndeki her menüyü genişletebilirsiniz. Tüm aygıt sürücülerini güncellemek için, tüm bu aygıtlara tek tek sağ tıklamanız ve ardından belirli bir aygıt için Güncelleme sürücüsünü seçmeniz gerekir.

  1. Bilgisayarınızı Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Taratın

Bilgisayarınızda CPU kullanımı varsa, bunun olası kötü amaçlı yazılımlardan veya bilgisayarınızdaki başka herhangi bir dosya türünden kaynaklanma ihtimali oldukça yüksektir. Bu tür kötü amaçlı yazılımlar ve diğer virüslü dosyalar bilgisayarınızın arka planında çalışır ve her türlü işlem ve kullanım için CPU’nuzu kullanır.

CPU kullanımını azaltmak istiyorsanız, bilgisayarınızı olası kötü amaçlı yazılım bulaşmasına karşı taramak son derece önemlidir. Windows Defender’ı, tüm dosyaları ve programları olası kötü amaçlı yazılımlara veya virüslü dosyalara karşı tarayacak ve bilgisayarınızın CPU kullanımını potansiyel olarak düşürmek için otomatik olarak kaldırılacak olan tam taramasını yapmak için kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz