Ana Sayfa İnceleme Android 12 İşletim Sistemi İncelemesi

Android 12 İşletim Sistemi İncelemesi

1
Android 12 İşletim Sistemi

Android 12 işletim sistemi hakkında bilinmesi gereken pek çok yenilik mevcut. Bu konuda Android işletim sisteminin 12. sürümünü anlatıyor olacağız.

Günümüzde pek çok işletim sistemi yer alıyor. Bunlardan birisi olarak Apple’ın geliştirmiş olduğu iOS işletim sistemini gösterebiliriz. Bir diğer işletim sistemi olarak Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemine örnek verebiliriz. Google cephesinde de Android’in geliştirildiğini duyurmak istiyoruz. Android, şu anda 13. sürüm için çalışmalar yapsa da 12. sürüm günümüzde resmî olarak en güncel sürüm kabul ediliyor. Bu sürüm ile birlikte gelen pek çok yenilik mevcut.

Android 12 İşletim Sistemi Özellikleri

Google, Android 12 için yapmış olduğu paylaşımda yeni sürümün daha kişisel, daha güvenli ve daha pratik olduğunu ifade etmiş oldu. Kullanıcılara özel olarak tasarlandığı açıklanan Android 12’nin insanlara daha fazla kontrol verdiğini belirten şirket, aynı zamanda gizlilik ve güvenlik konusunda da işletim sisteminin eskisinden daha başarılı olduğunu dile getirdi.

İlk olarak kişisel özelliklerden bahsedelim. Yeni tasarım ile insanları karşılayan işletim sistemi, özelleştirilebilir arayüzler ile beraber kullanıcılara daha fazla yetki tanıyor. Tema konusunda deneyime göre dinamik bir şekilde değişiklik gösterebilen yapıya sahip olan Android 12,  aynı zamanda widgetler konusunda da yenilenmiş bir tasarım ile birlikte geliyor. Yenilikler arasında duvar kağıdına göre değişen renkler yer alıyor. Bu özellik ile beraber duvar kağıdındaki renklere göre buton renkleri, arka plan rengi ve bazı nesnelerin rengi de uyumlu hale geliyor.

Kişiselleştirme konusunda yapılan bir diğer çalışma iletişim widgeti üzerinde oldu. Artık Android 12 işletim sistemi kullanıcıları, önem verdiği kişileri ana ekranına koyarak hemen görüşme yapabiliyor hale gelecek. Bu özellik ile birlikte doğum günü, cevapsız arama ve bu gibi bazı detaylar da widget içerisinde bulunuyor olacak.

Android 12 İşletim Sistemi

Android 12 için erişilebilirlik konusunda da ciddi çalışmalar gerçekleştirildi. Yeniliklerden birisi alan büyüteci oldu. Bu büyüteç sayesinde belirli alana yakınlaştırılabiliyor. Bir diğer özellik olan ekstra loş özelliği, geceleri en düşük parlaklık seviyesinin dahi parlak geldiği durumlarda ekrana daha rahat bakmayı sağlar. Bunun yanı sıra kalın metin ve gri tonlama yenilikleri de işletim sisteminde bulunuyor.

Güvenlik konusunda da işletim sisteminde adım atıldığını ifade ederek konuya giriş yapalım. Güvenlik ile ilgili yapılan çalışmalardan birisi kamera ve mikrofon erişiminin geliştirilmesi oldu. Artık kamera veya mikrofonu kullanan bir yazılım olduğunda işletim sistemi, bilgi veriyor. Kullanıcı, isterse ayarlar üzerinden bu erişimi tüm uygulamalar için devre dışı bırakıp etkinleştirebiliyor. Bir diğer güvenlik özelliği yaklaşım konum olarak dile getirilebilir. Kullanıcı, bazı uygulamalar için tam konumunu vermek istemiyor ise yaklaşık konum sisteminden yararlanabiliyor.

Bu özelliklerin yanı sıra işletim sistemi, son 24 saatte gizlilik raporu, yeni cihaza verileri hızlıca aktarma, oyuna daha hızlı girme ve sayfanın tamamının ekran görüntüsünü alma gibi daha pek çok yeniliğe sahip.

Android 12 için Sistem Gereksinimleri

Android 12 işletim sistemi için merak edilen bir diğer konu sistem gereksinimleri oluyor. En düşük sistem gereksinimleri şu şekilde duyuruldu:

  • 6 GB RAM
  • 1080 piksel ekran çözünürlüğü
  • Saniyede 120 MB depolama hızı
  • 12 MP arka kamera
  • 4 MP ön kamera

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz