Ana Sayfa Nasıl Yapılır Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır, Anakart Tamir Edilir mi?

Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır, Anakart Tamir Edilir mi?

0
Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır, Anakart Tamir Edilir mi?
Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır, Anakart Tamir Edilir mi?

Anakart her akıllı cihazdaki en önemli parçalar arasında yer alır. Günümüzde hayatın her alanında kullanmış olduğumuz cep telefonları için se anakart hayati bir önem taşımaktadır. Örneğin cep telefonunun ekran görüntüsü olmadığında ya da arka aydınlatması çalışmadığında bu arızalı anakart sorununa bir belirti olabilir. Ancak bu sorunun hemen tespit edilebilmesi sıradan bir kullanıcı tarafından mümkün değildir. Çünkü cep telefonları bir anakart üzerine onlarca parçanın oturtulmuş olması neticesinde çalışan yüksek teknolojik ürünlerdir.

Peki, cep telefonu ve diğer tüm elektronik cihazlarda bulunan anakart arıza yaptığında ya da yandığında bunu nasıl anlayabilirsiniz?

Bir kullanıcı cep telefonu açılmadığında hemen bilgilerinin kaybolacağından endişe duyar. Elbette bu risk vardır ancak bir iPhone kullanıcısıysanız ve bulut depolama alanı kullanıyorsanız o zaman verilerinizin ve dosyalarınızın kaybolması söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle işinizle ilgili bulundurmanız gereken dosyaların bulut sistemde ve sürekli yedeklenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Neyse buraya kadar yapmış olduğumuz uyarı sonrasında isterseniz asıl konumuz olan anakart arızası nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtını vermeye başlayalım.

Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır, Anakart Tamir Edilir mi?
Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır, Anakart Tamir Edilir mi?

Cihazın anakartındaki sorunu tespit edebilmek için bazı teknik bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Özlelikle cep telefonları bilgisayarlara göre daha basit olduğundan sorunu şu şekilde tespit edebilirsiniz:

Cep telefonunuzu açtığınızda herhangi bir işlem sırasında ekranda azda olsa ışık görebiliyorsanız anakart normal çalışıyor demektir. Ancak hiçbirşekilde ışık göremiyorsanız anakart yanmış ya da arıza yapmış demektir.

Anakart Yanmış Ne Demek? 

Anakart yanmış dediğimizde aklımıza ilk olarak anakartın alev alması geliyor olsa da bu tanımlama anakartın bozulduğu için kullanılır. Yani cihazın doğrudan anakartı alev almayacaktır.

Cep telefonunun güç ve ses kısma tuşuna aynı anda bastığınızda cihazınızı sıfırlamaya başlayacaksınız. Eğer bu işlemden sonra mavi renkli bir ekran görürseniz o zaman anakart üzerinde herhangi bir problem yoktur ve muhtemel sorun işletim sistemine yer almaktadır.

Cep telefonunda yaşanabilecek her türlü sorunda anakarttan şüphe edilebilir ancak bu sorunun anakarttan kaynaklanacağı anlamına gelmeyecektir. Anakart arızası arızanın boyutuna göre değişiklik gösterir ve bunun içinde mutlaka bir uzmana gitmek gerekir.

Telefon Anakartı Değişince İçindekiler Silinir Mi? 

Anakart değiştirilmeden önce arızalı olan bölümün analizinin yapılması gerekir. Sonrasında ise o parça sökülerek tamir ve değişim işlemi gerçekleştirilebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz