Ana Sayfa Nasıl Yapılır Windows’da derece işareti (°) nasıl yapılır?

Windows’da derece işareti (°) nasıl yapılır?

0
windows,derece,işaret,simge,klavye

Bu yazımızda sizlere Windows’da derece işareti (°) nasıl yapılır bir kaç yöntemini detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Windows’da derece işareti (°) nasıl yapılır?

Bilgisayar klavyelerinde kısayolları kullanmak için bazı tuş kombinasyonları yapmanız gerekiyor. Kimi zaman kesme, kopyalama, yapıştırma gibi işlevsel özelliklerden yararlanmak için kullandığımız bu tuş kombinasyonlarını kimi zaman özel karakterler oluşturmak için de kullanıyoruz. En çok kullanılan özel karakterlerin, kolaylık sağlamak adına bazı klavye tuşlarının üzerine görsel olarak eklendiğini biliyoruz. Fakat her özel karakterin bu şekilde klavye tuşlarına eklenmesi mümkün değil. Derece işareti, klavyede bulunmayan bu özel karakterlerden biri. Klavye tuşlarına yerleştirilmemiş diğer özel karakterlerde olduğu gibi, derece işareti yapma konusunda da kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor.

Klavye üzerinde tuş kombinasyonları yaparak ya da doğrudan özel karakter penceresini kullanarak çap işareti yapabiliyorsunuz.

Peki Windows’da derece işareti nasıl yapılır? Derece işaretinin klavye kısayolu var mı? En kısa yoldan derece işareti nasıl yapılır? Derece işareti nasıl yapılır? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını detaylı ve resimli bir şekilde anlatmış olduğum yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Derece işareti nasıl yapılır?

  • İlk olarak bilgisayarınızın Başlat menüsüne tıklayarak Çalıştır yazalım.
  • Çıkacak olan arama sonuçları içerisinde ilk sırada yer alan Çalıştır uygulamasını açalım. (Aynı işlemi Windows + R kısa yolunu kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.)
  • Karşınıza açılacak olan Çalıştır penceresinde  yazısının karşısına charmap yazarak Tamam butonuna basalım.
windows,derece,işaret,simge,klavye
  • Karşınıza Karakter Eşlem penceresi açılacaktır.
  • Bu pencere içerisinde doğrudan derece işaretini bulmak için sol alt köşede yer alan Gelişmiş görünüm kutucuğunu işaretleyelim.
windows,derece,işaret,simge,klavye
  • Genişleyen pencerede Unicode’a git bölümüne 00B0 yazalım.
  • Çıkan sonuçları içerisinde ilk sırada derece işaretinin olduğunu görebilirsiniz.
  • Seç butonuna bastıktan sonra ardından Kopyala butonuna basalım.
  • Şimdi derece işaretini istediğiniz herhangi bir alanda kullanabilirsiniz.
windows,derece,işaret,simge,klavye

Derece işaretinin Klavye kısayolu var mı?

  • Bunun yerine derece işaretini koymak istediğiniz yere Alt tuşuna basılı tutarak 0176 yazarsanız (Alt+0176) yine ° simgesini görebilirsiniz.

Sizde yukarıda yer alan farklı yöntemlerden birini kullanarak Windows’da derece (°) işaretini kullanabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Windows’da derece işareti (°) nasıl yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz