Ana Sayfa Nasıl Yapılır Windows’da çap işareti (Ø) nasıl yapılır

Windows’da çap işareti (Ø) nasıl yapılır

0
windows,klavye,çap,işaret,simge

Bu yazımızda sizlere Windows’da çap işareti (Ø) nasıl yapılır bir kaç yöntemini detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Windows’da çap işareti (Ø) nasıl yapılır

Bilgisayar klavyelerinde kısayolları kullanmak için bazı tuş kombinasyonları yapmanız gerekiyor. Kimi zaman kesme, kopyalama, yapıştırma gibi işlevsel özelliklerden yararlanmak için kullandığımız bu tuş kombinasyonlarını kimi zaman özel karakterler oluşturmak için de kullanıyoruz. En çok kullanılan özel karakterlerin, kolaylık sağlamak adına bazı klavye tuşlarının üzerine görsel olarak eklendiğini biliyoruz. Fakat her özel karakterin bu şekilde klavye tuşlarına eklenmesi mümkün değil. Çap işareti, klavyede bulunmayan bu özel karakterlerden biri. Klavye tuşlarına yerleştirilmemiş diğer özel karakterlerde olduğu gibi, çap işareti yapma konusunda da kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor.

Klavye üzerinde tuş kombinasyonları yaparak ya da doğrudan özel karakter penceresini kullanarak çap işareti yapabiliyorsunuz.

Peki Windows’da çap işareti nasıl yapılır? Çap işaretinin klavye kısayolu var mı? En kısa yoldan çap işareti nasıl yapılır? Çap işareti nasıl yapılır? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını detaylı ve resimli bir şekilde anlatmış olduğum yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çap işareti nasıl yapılır?

  • İlk olarak bilgisayarınızın Başlat menüsüne tıklayarak Çalıştır yazalım.
  • Çıkacak olan arama sonuçları içerisinde ilk sırada yer alan Çalıştır uygulamasını açalım. (Aynı işlemi Windows + R kısa yolunu kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.)
  • Karşınıza açılacak olan Çalıştır penceresinde yazısının karşısına charmap yazarak Tamam butonuna basalım.
windows,klavye,çap,işaret,simge
  • Karşınıza Karakter Eşlem penceresi açılacaktır.
  • Bu pencere içerisinde doğrudan çap işaretini bulmak için sol alt köşede yer alan Gelişmiş görünüm kutucuğunu işaretleyelim.
windows,klavye,çap,işaret,simge
  • Genişleyen pencerede Unicode’a git bölümüne 00D8 yazalım.
  • Çıkan sonuçları içerisinde ilk sırada çap işaretinin olduğunu görebilirsiniz.
  • Seç butonuna bastıktan sonra ardından Kopyala butonuna basalım.
  • Şimdi çap işaretini istediğiniz herhangi bir alanda kullanabilirsiniz.
windows,klavye,çap,işaret,simge

Çap işaretinin Klavye kısayolu var mı?

  • Bunun yerine çap işaretini koymak istediğiniz yere Alt tuşuna basılı tutarak 0216 yazarsanız (Alt+0216) yine Ø simgesini görebilirsiniz.

Sizde yukarıda yer alan farklı yöntemlerden birini kullanarak Windows’da çap (Ø) işaretini kullanabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Windows’da çap işareti (Ø) nasıl yapılır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz