Ana Sayfa İnceleme Selfie Güvenlik Önlemleri

Selfie Güvenlik Önlemleri

0
selfie ve güvenlik önlemi
selfie ve güvenlik önlemi

İnternet geliştikçe kişisel alana müdahale çok daha güçlü hale geliyor. Özellikle sosyal medya ile beraber artık özgürlük kelimesinin anlamı bu alanda oldukça düştü. Bununla beraber bireysel açıdan birtakım güvenlik riskleri de ortaya çıkmaya başladı.

Özellikle de bu konuda selfie güvenlik önlemleri almak artık bir mecburiyet haline geldi. Daha da önemlisi bu konuda fotoğrafların paylaşıldığı sosyal medya platformundaki güvenlikleri ele almaktır. Bu konuda farkındalık yaratmak ve dikkatli davranmak güvenli şekilde paylaşım şansı vermektedir.

Sosyal Medya Platformdaki Gizlilik Ayarları

ExpressVPN’in selfie trendleri araştırması, 1839’da ortaya çıkan ‘’selfie’’ konseptinin 2002’de terim olarak kullanılmaya başlandığının altını çiziyor. Araştırma aynı zamanda selfie paylaşırken çevrimiçi gizliliği ve güvenliği tehlikeye atabilecek herkese açık konum paylaşımı gibi eylemlerden kaçınmayı öneriyor.

Selfie çekerek paylaşım yapılan sosyal medya hesapları üzerinden gizlilik ayarlarını dikkat etmek çok önemlidir. Bu gizlilik ayarları özellikle baştan sona ele alınmalı ve incelenmelidir. Özellikle de paylaşılan fotoğrafların kimlerin görmesi gerektiğine dair doğru ayarların yapılması en önemli hususlar arasında yer alır.

Bu gizlilik düzeyine uygun şekilde sosyal medya platformları üzerinden ayarlama yapılabilir. Böylece istenmeyen ve yabancı kişilerin fotoğrafları erişimi engellenerek güvenlik önlemli oluşturmak mümkündür.

Sosyal Medya Platform Gizlilik Ayar Güncellemeleri

Sosyal medya platformları gizlilik ayarları içerisinde belirli zaman çerçevesinde güncelleme yapabilir. Çoğu zaman bu güncellemeden haberdar olmamakla beraber gizlilik ayarlarında istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı gizlilik ayarlarındaki güncelleme ve değişiklikleri düzenli şekilde kontrol etmek en önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Böylece değişmiş olan gizlilik ayarlarında buna uygun şekilde kişisel ayar gizlilik üzerinden yapılabilir. Bu da kişinin selfie çekerek paylaşmış olduğu kendi fotoğrafı ya da yakınının fotoğrafı üzerinden koruma sağlamış olmaktadır.

Sosyal Medya Hesaplarında Kişisel Bilgi Sınır Koruması

Özellikle sosyal medya hesapları kapsamında selfie paylaşırken kişisel bilgilerin korunması çok önemlidir. Özçekim paylaşım ile beraber fotoğrafın alt bölümünde yer alan kişisel bilgi paylaşımına dikkat etmek önemlidir. Özellikle finansal bilgiler, isim ve soy isim ya da telefon numarası gibi bilgilerden uzak durmak gerekir.

öylece verilerin izinsiz şekilde kullanılması konusunda önlem alınabilir. Bu konuda öz çekim üzerinden bir yazı paylaşımı yapılacak ise bunların genel paylaşımı olmasına dikkat edilmelidir. Yani kişisel bilgileri minimum seviyeye indirerek güçlü bir güvenlik önlemi oluşturmak mümkündür.

 Doğru ve Güvenli Platformları Kullanmak

Özçekim üzerinden fotoğraf paylaşımı yapılırken doğru ve güvenli platformları kullanmak çok önemlidir. Özellikle de kullanıcı gizliliğine öncelik veren platformlar üzerinden üyelik ve paylaşım yapılması gerekir. Böylece sağlam güvenlik önlemi oluşturmuş platformlar eşliğinde paylaşım sağlanabilir.

Tabii bunu yapmadan önce mutlaka platformun gizlilik uygulaması ile politikasını dikkatli şekilde okumak ve incelemek çok önemlidir. Verilerin sağlam bir şekilde korunması için uçtan uçuş şifreleme, verilerin güvenli depolanması ve benzeri gibi gizlilik önlemleri öne çıkmaktadır.

 Sosyal Medya Platformundaki Takipçilere Dikkat

Sosyal medya platformu içerisindeki arkadaş listesi üzerinden takipçilere dikkat etmek gizlilik konusunda öne çıkar. Özellikle bunları periyodik olarak kontrol etmek suretiyle güvenilmeyen ve rahatsız eden kişilerin erken zamanda çıkarılması sağlanabilir. Özellikle bunları çıkarmakla kalmayıp engellemek en önemli husustur. Böylece yapılan özçekimlerin istenmeyen kişilerin eline geçmesi ya da paylaşılmasına engel teşkil eder.

 Selfie Göndermeden Önce İnceleme

Çekilen selfie gönderilmeden önce mutlaka detaylı şekilde incelenmelidir. Özellikle de olası sonuçları ele alınmalı ve neler olabileceği konusunda ihtimaller değerlendirilmelidir. Bu kapsamda mahremiyet üzerindeki etkisi ve başkaları tarafından ne şekilde algılanacağına dair kriterler ele alınmalıdır.

Eğer küçük bir şüphe veya çekince dahi varsa özçekim üzerinden paylaşım yapılmaması gerekir. Buradaki kişisel karar ve denge sayesinde mahremiyeti koruma şansı elde edilebilir. Bu güvenlikler selfie üzerinden kişisel alanı ve hayatı koruma imkanı sağlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz