Ana Sayfa Yararlı Bilgiler SD Kart Ne İşe Yarar?

SD Kart Ne İşe Yarar?

0
SD Kart Ne İşe Yarar?
SD Kart Ne İşe Yarar?

SD kart ne işe yarar? Sorusunun yanıtını vermeden önce bu cihazı genel olarak tanımanın faydalı olacağını düşünüyoruz. SD kart  Secure Digital Memory Card’ın kısaltmasıdır. İlk olarak 2001 yılında SanDisk tarafından üretilmiş olan bu kart aynı zamanda hafıza kartı olarak da tanımlanmaktadır.

SD kart üzerinde resim, fotoğraf, doküman gibi ihtiyaç duyulan tüm dosyalar güvenli bir şekilde saklanır.

SD kartı anlatırken bilinmesi gereken kavramlar arasında bulunan Türkçesi Dijital Haklar Yönetimi ise lisans yasaları sayesinde malzemelerin daha güvenli hale getirilmesi ve kopyalanmasının önlenmesi için geliştirilmiş bir sistemden bahsetmek gerekecektir. Bu kavramı biraz daha derinlemesine incelerken SD kartların içerisinde kullanıcıların görmediği bir hafıza alanı olduğunu söyleyelim. Yani bu kısım sayesinde SD kartlar içerisine illegal dosyaların eklenmesi engellenmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere SD kart üzerine korsan hiçbir dosyayı ekleyemezsiniz.

SD Kart Özellikleri

SD kartlar 32x24x2,1 mm ebatlarındadır. İlk üretilen SD kartlarının kapasitesi 8 MB’dır. Daha sonrasında ise bu kartların kapasitesi 2 GB’a kadar yükseltilmiştir. Daha sonrasında ise SD kartların kapasiteleri 32 GB’ a kadar çıkarılmıştır.

SD Kart Ne İşe Yarar?
SD Kart Ne İşe Yarar?

Hafıza Kartı Nedir?

SD kart denildiğinde farklı bir konu daha ortaya çıkmıştır. Hafıza kartı yani Memory Card, genellikle cep telefonlarının ya da fotoğraf makinelerinin içerisine hafızanın yükseltilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz SD kartlardan daha farklı olan bu sistemler flash bellek kapasitesinin yetmediği durumlarda kullanılmaktadır.

Hafıza kartlarının birden fazla türü bulunuyor. Bunlar ise şöyle tanımlanabilir:

  • CompactFlash (CF)
  • MicroSD
  • MMC
  • SD Kart
  • SDHC Card
  • SmartMedia Card
  • SDXC Card

Micro SD Kart

Hafıza kartının bir başka çeşidi olan 11 mm x 15 mm x 1 mm ölçülerine sahip Micro SD kart ise ilk kez 2001 yılında SanDisk tarafından üretilmiştir. Hızla gelişen dijital dünyada bir gereklilik haline gelen Micro SD kartlar çoğu hafıza kartları gibi fotoğraf, video gibi dosyaların depolanmasını sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi mikro boyutlarda olan Micro SD kartların kapasitesi boyutlarının aksine daha geniştir. 8 GB’dan 256 GB’a kadar hafıza kapasitesine sahiptir ve Micro SD kart modelleri evde, okulda kısacası her yerde kolaylıkla taşınabilir.

SD Kart Fiyatları

SD kart fiyatları tercih edilen markaya ve SD kartın kapasitesine göre değişkenlik göstermektedir. 2 GB’lık bir SD kart ile 32 GB hafıza fiyatı birbirinin aynısı değildir. Hafıza boyutu ne kadar yüksek olursa bu performans açısından fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz