Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Intel ve AMD Bir Zamanlar Ortak Soket Yapısı Kullanıyordu

Intel ve AMD Bir Zamanlar Ortak Soket Yapısı Kullanıyordu

0
Intel ve AMD

Intel ve AMD arasındaki o ünlü rekabet pek çok kişinin bilmesi gerektiği bir durum. Sizlere bu konuda Intel ile AMD’nin yaşadığı olayları açıklayacağız.

Intel, AMD’nin en büyük rakiplerinden birisi. Özellikle işlemci piyasasında iki firma birbiriyle rekabet ediyor. 70’li yıllardan beri süregelen rekabet ortamını incelediğimizde bazen Intel, bazen AMD’nin daha başarılı olduğu görülüyor. Hatta size şöyle bir ilginç bilgi verelim: Intel ile AMD bir zamanlar aynı anakartı yani ortak soket yapısını kullanıyordu. Peki nasıl oldu da olaylar bu noktaya geldi?

Intel ve AMD Rekabeti

Intel ile AMD, birbirine yakın dönemlerde kuruldu ve özellikle 70’li yıllar ile beraber aktif rol oynamaya başladı. Intel, işlemci üretmeye başladıktan bir süre sonra AMD, kendi işlemcilerini üreterek bu işe girişti. Burada dikkat çeken nokta AMD’nin Intel’in geliştirdiği işlemcileri kopyalayıp hızını yükseltmesiydi. Örneğin Intel, 1 MHz CPU ürettiyse AMD, aynı modeli alıp 1,2 MHz CPU üretiyordu. Kısacası piyasada öne çıkmaya çalışıyordu. Bu durum Intel’in dikkatini çekse de ciddi bir sorun yaşanmadı.

Intel ve AMD rekabetini anlatırken Intel ile IBM arasında geçen anlaşmayı da bilmek gerekiyor. IBM, o dönemde kişisel bilgisayar geliştirmek için bir çalışma yürütür. Firma, geliştirmekte olduğu bilgisayar için Intel’in işlemcileriyle anlaşır fakat bir şart koyar. Bu şart, Intel’in üretmiş olduğu işlemcilerin haklarının kopyasının AMD’ye verilmesi. Intel, bu şartı kabul eder ve IBM’in çıkarmış olduğu kişisel bilgisayarda yer alır. Bu şekilde Intel şirketi, daha hızlı gelişir. AMD ise rahatlıkla işlemci üretir.

Intel ve AMD

70’li ve 80’li yıllar bu şekilde ilerlerken 90’lı yıllara geldiğimizde halen Intel ile AMD’nin aynı CPU türünü kullandıkları için anakart üzerindeki soket yapısı aynı olarak devam eder. Yani müşteriler ister Intel ister AMD alsın istediği anakartı aldığında iki işlemciyi de yerleştirebilir. Her ne kadar bu durum böyle ilerlemiş olsa da 90’lı yılların ilerleyen dönemlerinde AMD artık kendi işlemcilerini üretmek için çalışmalar yapar. 2000’li yıllara harika bir şekilde giren AMD’nin yaptığı büyük yeniliklerden birisi dünyanın ilk 64 bit işlemcisini üretmek olur. Kendi anakart yapısına yani kendi soketine de sahip olan AMD, artık daha gelişmiş bir firma haline gelir.

Intel ve AMD rekabeti 2000’li yıllarda daha da kızışır. Bu dönemde AMD, kendi soket yapısına geçtiği için Intel, anakart üreticilerine baskı uygulayarak AMD’nin işlemcilerinin yapısına uygun anakart imalatını kısıtlandırmaya çalışır. Buna rağmen anakart üreticileri, AMD için gizli gizli anakart üretimine devam eder. AMD, bir süre sonra bu durum için dava açar ve davayı kazanır. Bu şekilde sorun çözüme kavuşur.

Intel, AMD’den geri kaldığı için yani halen 32 bit işlemci ürettiği için artık 64 bit işlemci üretme kararı alır. Bunun için AMD’nin kapısını çalar ve 64 bit işlemcinin haklarını satın alır. AMD, her ne kadar 2000’li yıllara etkili girse de Intel, bir süre sonra tekrardan eski gücüne kavuşarak yükselmeye başlar. Son yıllarda ise AMD, tekrardan yükselen bir pazar payına sahip olmaya başladı. Bunun nedenleri arasında AMD’nin ürettiği güçlü işlemciler ve teknolojiler olduğu düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz