Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

0
Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?
Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet siteleri rutin yaşam içinde büyük bir eksikliği tamamlarken bunu yapabilmek için belli bir alana ve barınmaya ihtiyaç duyarlar. Hosting adı verilen bu sistem sayesinde bir internet sitesi üzerindeki tüm bilgiler saklanır. Hosting nedir? Sorusunun yanıtını kısaca verecek olursak. İnternet sitelerinin aktif kalmasını sağlayan ana bilgisayar demek yerinde olacaktır.

Hosting internet sitesindeki tüm bilgileri, resim ve videoları depolar ve çağrılmaları halinde 365 gün erişime açık hale getirirler. Hosting, server ya da sunucu adında da bilinmektedir.

Hostingler için bilgisayar tanımlaması yaptık, fakat bu bilgisayarları tarif ederken evimizdeki ya da ofisimizdeki bilgisayarlarla kıyaslamamak gerekir. Çünkü bu bilgisayarlar donanım olarak onlardan çok daha üstün olan makinalardır. Veri merkezlerinde barındırılan bu bilgisayarların çok yüksek hızlı internet bağlantıları vardır. Herhangi bir elektrik kesintisi yaşamaması için gerekli tüm teknik özelliklerle donatılmıştır. Doğal afetlere karşı bile korunaklı yapılarda saklanan bu bilgisayarlar sayesinde siteler günün her saatinde kullanıcıların ziyaretlerine açıktır.

Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting nedir? Sorusunun yanıtını verdik ama daha derinlemesine inerek ne işe yaradığına biraz daha açıklık getirelim. Her internet sitesinin içinde içerikler, resim ya da videolar vardır. Bunların dışında fonksiyon dosyaları gibi hassas bilgiler de bu bilgisayar içinde olur. Ziyaretçiler tarayıcıları üzerinden sizin sitenizin adını yazdığında doğrudan bağlı olduğu sunucuya bağlanır ve bu sayede siteye erişim gerçekleştirilmiş olur. Bir hosting hesabına sahip olmadan internet sitesinin yayınlanması söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir:  Yararlı Bilgiler

Hostinglerde kendi içinde farklı türlere ayrılmıştır. Bu türlerden bahsedecek olursak şu şekilde belirtebiliriz.

Linux Hosting: Linux işletim sistemini kullandığı için bu isim verilmiştir. Özellikle PHP, MySQL, Perl ve Cgi kullanılan siteler için ideal çözümdür. . Ayrıca WordPress ve OpenCart gibi sistemler de kullanabilirler.

Windows Hosting: Windows işletim sisteminin kullanıldığı bu sistemde ASP kodlama ile yazılmış olan siteler barındırılabilir.NET Framework üzerinden geliştirilmiş olan uygulamalarda yine bu sistem üzerinden çalışabilmektedir.  MSSQL ve Access veri tabanının en iyi çalıştığı hosting türü de Windows hostingtir.

Hosting hizmeti veren sunucularda bir site olabileceği gibi birden fazla internet sitesi de barındırılabilir.

Dedicated Server: Fiziksel sunucu olarak da isimlendirilmektedir. Sunucunun tamamının müşteriye ait olduğu hosting çeşididir.

VDS: Bir fiziksel sunucunun çeşitli programlar aracılığı ile birden fazla fiziksel sunucu olarak kullanılmasına olanak tanır.

VPS: Özel Sunucudur. Yani fiziksel sunucunun sanallaştırılarak farklı fiziksel sunuculara ayırmak sureti ile oluşturulur. VDS’den farkı ise sunucu kaynaklarının ortak kullanılmasıdır.

Paylaşımlı Hosting: Adından da anlaşılacağı üzere, bir sunucu üzerinde birçok web sitesinin barındırılması amacı ile kullanılmaktadır.

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?
Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

WordPress Hosting

Adından da anlaşılacağı üzere bu hosting WordPress siteleri için özel olarak optimize edilmiştir. Linux tabanlı sunucular üzerinden satılır. Bu sistemdeki web siteleri sunucu kaynaklarını fazla tüketiyor olduklarından dolayı son yıllarda kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilmemektedir.

Bulut Sunucular

Bulut sunucular birden fazla fiziksel sunucunun oluşturduğu havuzu kullanmaktadır. Bu tip sunucuların en büyük avantajları kaynaklarının panel üzerinden ihtiyaç duyulduğunda artırılabilmesi ya da azaltılmasıdır. Bulut sunucudaki dosyalar herhangi bir donanımsal arızadan dolayı etkilenmez. Bu da güvenli bir saklanma alanı anlamına gelecektir.

Kurumsal Hosting

Genelde e-posta trafiği yoğun olan işletmeler tarafından tercih edilen bir web barındırma çözümüdür.

E-Posta Sunucusu

E-Posta trafiği çok yoğun olan işletmeler tarafından tercih edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz