Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Hesap Makinesini Kim İcat Etti?

Hesap Makinesini Kim İcat Etti?

0
Hesap Makinesini Kim İcat Etti?
Hesap Makinesini Kim İcat Etti?

Büyük haneli hesaplamaları kendimiz ve hatasız yapmak zorunda kalsaydık ne olurdu? İnsanların çok eski zamanlarda yaptıklarını yapmamızın ne kadar sürdüğünü hiç merak ettiniz mi? Ancak büyük sayıların basamaklarını hesaplama süreci çok telaşlı ve zaman alıcıydı.

Matematik problemlerini çözerken kullanacağınız en önemli cihaz nedir? Komutunuzu saniyeler içinde takip eden bir asistan gibidir.

Bilim ve teknolojinin mucizevi bir örneğini görmek istiyorsanız, hesap makinesinden daha iyi bir seçenek yoktur. Hesap makinesi, bir avucunuzun içine kolayca alabileceğiniz şeydir.

Bu küçük ve basit hesap makinesi saniyeler içinde milyonlarca hesaplama yapabilir. Bugün hesap makinesinin tüm evrimini tartışacağız. Artık hesap makinesi insanlar tarafından değiştirildi ve denklemleri akıllı saatlerinde veya akıllı telefonlarında hesaplayabilirsin.

Hesap Makinesinin Değerlendirilmesi

Matematik tarihinde böylesine büyük bir devrim, tek bir insan aklının veya bir gecelik mucizenin meselesi değildir. Bunun arkasında kesinlikle birçok büyük ve yenilikçi beyin ve birçok gece sıkı çalışma olmalı. Şimdi tüm bu değişiklikleri tek tek tartışalım:

Abaküs

Bu, ilk ve eski hesaplama yöntemidir. Korkunç hesaplamaları daha kolay ve daha hızlı yapmak için yapılan ilk icat bir Abaküs idi. İlk olarak MÖ 2000 yıllarında Mısır’da kullanılmıştır. Bu insan icadı, insanların yorulmak bilmeyen çabaları sayesinde mümkün olan sihirden başka bir şey değildi.

Bu araç toplama ve çıkarma işlemlerini hızlandırdı ve en önemli kısım; daha az hatası var. Tarihte çok uzun süredir kullanılmaktadır. Sonraki 3600 yıl boyunca insanlar Abaküs kullandılar.

Ancak burada Abaküs’ün bir alet olmadığını, saymak için kullanılan bir alet veya işlem olduğunu söyleyebiliriz. Abaküs, çubuklardan ve top şeklindeki küçük boncuklardan oluşuyordu. Bu boncuklar çubukların üzerine kaydırıldı. Tüm çubuklar dikdörtgen ahşap çerçeveye tutturulmuştur.

Hesap Makinesini Kim İcat Etti?
Hesap Makinesini Kim İcat Etti?

Schickard Hesap Makinesi

Daha sonra 1623 yılında Schickard Hesap Makinesi’ni icat eden Alman Biyografi yazarı William Schickard’dır. Toplama ve çıkarmanın yanı sıra, bu hesap makinesi çarpma ve bölmeyi de hesaplayabilir.

İnsan zekâsı genişledikçe, öncekinden daha hızlı ve daha hatasız olan daha gelişmiş hesap makineleri geliştirmeye başlarlar. 1642’de Fransız Matematikçi ve Fizikçi Blaise Pascal, mekanik hesap makinelerini icat etti. Bu hesap makineleri Pascaline olarak da biliniyordu. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri için kullanılıyordu ama yine de hesap makinesinin temel biçimi buydu. Bu hesap makinesi, hesaplamaları daha hızlı ve daha kesin hale getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz