Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook Facebook konum geçmişi nasıl kapatılır

Facebook konum geçmişi nasıl kapatılır

0
facebook,konum geçmişi,konum servisleri,konum erişimi,kapatma

Bu yazımızda sizlere Facebook konum geçmişi nasıl kapatılır ve konum servisleri nasıl kapatılır detaylı ve resimli bir şekilde anlatacağım.

Facebook konum geçmişi nasıl kapatılır

Facebook son zamanlarda medyaya yansıyan olaylar nedeni ile kullanıcının güvenini kaybetmiş durumda. Kullanıcı gizliliği konusundaki güvensizliği özellikle Cambridge Analyrica skandalı sonrasında ortaya çıkmış durumda. Bu olay sonrasında kullanıcıların verilerini (bilgilerini) hiç olmadığı kadar detaylı bir şekilde topladığı ve bunları paylaştığını ortaya çıkmıştı. Sizde Facebook kullanıyorsanız nere(ler)de olduğunuzun bilgisi toplanıyor olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için yapılabilecek bir kaç işlem bulunmaktadır.

Facebook hesabınızda konum geçmişi özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu özellik daha önce gitmiş olduğunuz yerleri görmenizi sağlamaktadır. Kapatmanız halinde konum geçmişi görünmeyecektir ancak Facebook hala konumuza erişim sağlayabilir. Bunun haricinde isterseniz Facebook‘un arka plandayken konumunuza erişmesini engelleyebilir veya tamamen konum servislerini kapatarak Facebook uygulamasının konumunuza erişimini tamamen engelleyebilirsiniz.

Peki Facebook konum geçmişi nasıl kapatılır? Facebook’ta konum erişimi nasıl kapatılır? Facebook arkaplan konum erişimi nasıl kapatılır? Bu sorularınızın yanıtlarını yazımızın devamda bulabilirsiniz.

Facebook konum servisleri

 • Facebook uygulamasını açalım.
 • Hesabınıza giriş gerçekleştirdikten sonra sağ üst köşede yer alan üç çizgi (≡) simgesine tıklayalım.
 • Açılan menü içerisinde Ayarlar ve Gizlilik başlığının altında bulunan Ayarlar bölümüne giriş gerçekleştirelim.
facebook,konum geçmişi,konum servisleri,konum erişimi,kapatma
 • Açılan Ayarlar sayfası içerisinde Gizlilik başlığı altında bulunan Konum bölümüne giriş gerçekleştirelim.
 • Konum Ayarları ekranında ise Konum Erişimi ve Konum Geçmişi şeklinde iki adet seçenek görebilirsiniz.
 • Facebook hesabınızda bulunan konum geçmişi özelliğini kapatmak için Konum Geçmişi bölümüne giriş gerçekleştirelim.
 • Facebook’un cihazlarından Konum Servisleri ile alınan kesin konumların bir dökümünü oluşturmasına izin ver. seçeneğini devre dışı bırakarak Facebook‘un Konum Geçmişini depolamasını engelleyebilirsiniz.
facebook,konum geçmişi,konum servisleri,konum erişimi,kapatma

Facebook konum erişimi nasıl kapatılır

 • Konum Erişim ayarları için ise Konum Ayarları ekranında bulunan Konum Erişimi bölümüne giriş gerçekleştirelim.
 • Açılan Konum Erişimi sayfası içerisinde Konum Servisleri ve Arkaplan Konumu seçenekleri bulunmaktadır.
 • Öncelikle Arkaplan Konumu özelliği uygulamayı kullanmıyorken facebook’un Konum Servisleri‘ni kullanarak cihazın kesin konumuna erişmesine izin vermeniz içindir.
 • Arkaplan Konumu özelliğini devre dışı bırakarak uygulama kullanılmadığı durumlarda Facebook’un konumunuza erişmesini engelleyebilirsiniz.
 • İsterseniz Konum Servisleri bölümünü devre dışı bırakarak Facebook uygulamasının cihazınızın kesin konumuna erişmesini tamamen engelleyebilirsiniz.
facebook,konum geçmişi,konum servisleri,konum erişimi,kapatma

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak ister Facebook uygulamasının konum servislerini kapatabilir isteseniz konum geçmişi özelliğini kapatabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz yorum yaparak paylaşmayı ve bize destek olmayı unutmayın.

Facebook konum geçmişi nasıl kapatılır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz