Ana Sayfa Rehber Bilgisayar ‘Bilgisayarım Yavaşladı’ Diyenlerin Kesinlikle Yapması Gereken 12 Ayar 

‘Bilgisayarım Yavaşladı’ Diyenlerin Kesinlikle Yapması Gereken 12 Ayar 

0
Bilgisayarım Yavaşladı

Bilgisayarım yavaşladı, artık eski performansında değil diyenler için basitçe uygulayabilecekleri birkaç kolay tekniği belirttik. Bu teknikleri uygulayarak bilgisayarınızı eski hızına döndürebilirsiniz. 

Vazgeçilmezlerimiz olmakta olan bilgisayarlarımız kimi zaman eski performanslarında olmayabilirler. Bunun sebebi kullanıcı ya da sistemden kaynaklanan bir sorun olabilir. Bilgisayarım yavaşladı diye endişe edenlerin uygulayabilecekleri birkaç kolay teknik var. Bu teknikler vasıtası ile bilgisayarım yavaşladı probleminden basitçe kurtulabilirsiniz. 

Bilgisayarım yavaşladı veya eskisi gibi değil diyen kullanıcılar, anlatacağımız teknikleri uygulamadan önce bilgisayarım yavaşladı problemine neden olabilecek farklılıkları dikkat içinde bulundurmalı ve buna göre bir yol izlemeliler. Bilgisayarım yavaşladı diyen kullanıcıların bilgisayarlarını basitçe hız kazandırabilecekleri değişik teknikler vardır.

Bilgisayarı Yavaşlayanların Yapması Gerekenler

Bilgisayarı artık eskisi kadar hızlı olmayanların yapması gerekenler şunlardır;

 • Öncelikle bilgisayarınızı kapatmalısınız 
 • Görev Yöneticisi ’ne danışın 
 • Arka planda çalışan programları mutlaka kapalı tutun 
 • Başlangıç programlarını azaltın 
 • Antivirüs programlarını durdurun 
 • İnternet tarayıcınızı kontrol edin 
 • Otomatik eşzamanlılık (senkronizasyon) kısmını kapatın 
 • Depolama alanını boşaltın 
 • Güncellemeleri kontrol edin 
 • Virüs taraması yapın 
 • Donanımlarınızı kontrol edin 
 • Her şeyi silin ve tekrar başlayın 
 • Bilgisayarınızı kapatın: 

Yavaşlayan bir bilgisayara yapılması gereken en iyi şey bilgisayarın kapatıp açılmasıdır. Fakat yeniden başlatmak da her zaman işe yaramayabilir. Bu yüzden bilgisayarınızı tamamen kapatmalısınız.

Bilgisayarı kapattıktan sonra bir süre, şayet mümkünse birkaç saat, bilgisayarı kullanmayın. Bu vakitte bilgisayarın ısınması sebebiyle oluşmuş olan bir yavaşlama varsa bilgisayar soğuyacaktır. Aynı vakitte bilgisayar tekrar açılırken hafıza temizliğinin yapılması da yapacağı için daha süratli çalışacaktır. 

 Mutlaka Görev Yöneticisine Danışmalısınız

Görev çubuğu üstünde sağa tıklayarak basitçe erişebileceğiniz görev yöneticisi, sisteminizde çalışmakta olmakta olan programları size göstermektedir. Açtıktan sonra birkaç saniye bekleyerek daha doğru neticeler alabilmektesinizdir. 

Bilgisayarım Yavaşladı

Görev yöneticisinde ne kadar fazla sayıda program çalışırsa o kadar bilgisayar yavaşlayacaktır.

Buradan açık olmakta olan ve gereksinim duymadığınız programları kapatarak bilgisayarınızın yavaş çalışmasının önüne geçebilirsiniz. 

Arka Alanda Çalışmakta Olan Programlar Kapatılmalıdır 

Siz fark etmeseniz veya faal olarak kullanmasanız bile geri planda çalışan programlar olmaktadır. Bu programların neler olduğuna ancak Görev Yöneticisi üstünden erişebilirsiniz. Arka alanda çalışan yazılımlar bilgisayarınızı yavaşlatmakla kalmaz, batarya kullanımınızı da tüketirler.  

Slack, Skype gibi iletişim programları, bluetooth aygıtları, VPN programları, antivirüs programları gibi programlar bir kez açtıktan sonra geri planda çalışmaya devam ederek bilgisayarın yavaşlamasına yol açabilirler.  

Başlangıç Programlarının Azaltılması Lazım

Arka planda çalışan programlardan farklı olarak sisteminizde birçok başlangıç programı da olabilir. Başlangıç programları bilgisayarınızla birlikte açılır ve faal olarak çalışmaya başlarlar. Bu faal çalışma hali kuşkusuz bilgisayarım yavaşladı demenize neden olur. 

Başlangıç programlarına aynı geri plan programları gibi Görev Yöneticisi üstünden erişebilirsiniz. Burada ne kadar düşük başlangıç yazılımı olursa, bilgisayarınızın performansı o denli artacaktır. Bu işlem, bilgisayarım yavaş açılıyor problemine da çözüm olmaktadır. 

Mutlaka Antivirüs Olan Programları Durdurun 

Antivirüs programları bilgisayarınızı Truva atı programlardan veya virüslerden korumak için devamlı geri planda çalışmaktadırlar. Ama bu hal bilgisayarım yavaşladı demenize yol açabilir. Bu halin önüne geçmek için tamamıyla olmasa bile ara sıra antivirüs programınızı durdurmalısınız.  

Rastgele bir dosya ve program indirmediğinizde veya güvenilir bir web sitesinde gezdiğiniz sırada antivirüs programınızı durdurabilirsiniz. Aynı biçimde faal olarak kullanmadığınızda veya bir video izlerken de antivirüs programını durdurmak bilgisayarınızın yavaşlama mevzusunun önüne geçmenize yardım edecektir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz