Ana Sayfa Bilgisayar Windows Windows 10’da peek özelliği nedir

Windows 10’da peek özelliği nedir

0
windows 10,peek,nedir

Bu yazımızda sizlere kullanım kolaylığı sağlayan Windows 10’da peek özelliği nedir ve nasıl kullanılır resimli bir şekilde anlatacağım.

Windows 10’da peek özelliği nedir

Windows 8 işletim sisteminden sonra Windows 9’u beklerken büyük bir süpriz yapan Microsoft firması Windows 10 işletim sisteminin tanıtımını gerçekleştirdi. Hem daha fazla ilgi çekmek, hem de Windows 10‘un Windows 8’den çok farkı olduğu vurgulanmak amaçlandı. Windows 8’de istenileni verememesi arayüzünde önemli değişiklikler yapmaya zorladı.

Son 30 yıldır evlerde, iş yerlerinde yaygın olarak kullanılan işletim sistemi tabiki Windows. Ancak Apple’ın girişimleri ile Microsoft ciddi anlamda kar kaybetmeye başladı. Windows 10 ile bu durumu düzeltmeyi amaçlamıştır.

ilk olarak Windows 7 işletim sistemi ile birlikte tanışmış olduğumuz Peek özelliği, son güncellemelerden sonra Windows 10 ile de karşımıza çıkıyor. Kullanım açısından bizlere kolaylık sağlayan peek özelliği hemde göze hoş gelmektedir. Peek özelliği fareyi görev çubuğunun sağ tarafında yer alan butonun üzerine götürdüğünüzde masaüstünün önizlemesini görmenizi sağlamaktadır.

Peki Peek özelliği nedir? Windows 10’da peek nasıl aktif edilir? Windows 10’da peek nasıl açılır? Peek ne işe yarar? Tüm bu sorularınızın yanıtlarını detaylı ve resimli bir şekilde anlatmış olduğum yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Peek özelliği nedir?

  • İlk olarak alt kısımda bulunan Görev Çubuğu‘nun boş bir alanına farenin sağ tuşu ile basalım.
  • Açılan menü içerisinden Görev çubuğu ayarları bölümüne giriş gerçekleştirelim.
windows 10,peek,nedir
  • Karşınıza Ayarlar sayfası içerisinde bulunan Görev Çubuğu Ayarları ekranı açılacaktır.
  • Görev Çubuğu başlığı altında açılan ekranda görev çubuğu ile ilgili bir çok ayar görebilirsiniz.
  • Beşinci seçenek olan Farenizi görev çubuğunun sonundaki Masaüstünü göster düğmesine götürdüğünüzde masaüstünü önizlemek için Peek özelliğini kullan seçeneğini göreceksiniz.
  • Altında yer alan Anahtar Kapalı konumda olacaktır.
windows 10,peek,nedir

Peek özelliği nasıl aktif edilir?

  • İlgili butonu aktif hale getirdiğinizde Peek özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.
windows 10,peek,nedir

Sizde yukarıda yer alan adımları uygulayarak Windows 10 işletim sistemine sahip cihazınızda peek özelliğini aktif hale getirebilir ve farenizi görev çubuğunun sağ tarafında bulunan masaüstünü göster düğmesinin üzerine götürerek masaüstünün önizlemesini görebilirsiniz.

Windows 10’da peek özelliği nedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz