Ana Sayfa Rehber SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışması, arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek adına yapabileceğiniz çalışmaların bütününe verilen isimdir. SEO çalışması sayesinde bir internet sitesini hak ettiği yere taşıyabilir ve rakiplerinize karşı bir adım daha önde olursunuz.

Hedefleri doğrultusunda hareket etmek isteyen internet sitesi sahipleri SEO çalışmasına önem vermek zorundadır. Ancak piyasada bu hizmeti verdiklerini iddia eden pek çok kişinin ve firmanın olması ister istemez doğru firmayı bulabilmeyi de zorlaştırmaktadır. Biz bu makalemizi hazırlarken SEO çalışması nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli? Sorusunun yanıtını verelim istedik.

İsterseniz sözü uzatmadan SEO çalışması yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bu konuya bir açıklık getirelim.

SEO Çalışması Kaça Ayrılır?

SEO çalışması 5 temel kategoriye ayrılmıştır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Temel SEO
  2. Anahtar Kelime Araştırmaları
  3. Teknik SEO
  4. Site İçi SEO
  5. Site Dışı SEO

Yukarıda saymış olduğumuz bu temel kategorilerin kendi içinde de bir alt yapısı vardır. Bu alt yapıların tamamı ancak iyi bir SEO uzmanı tarafından yapılarak takip edilebilir.

SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel SEO İçin Yapılması Gerekenler

Temel SEO çalışması internet sitesinin kurulmasından itibaren yapılması gereken bir işlemdir. Temel şeklinde ifade edilmesindeki neden ise çalışmanın temelini oluşturmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere aslında tüm internet sitelerinin temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. SEO çalışamlarına önem verin ya da vermeyin internet sitenizi geliştirmek istiyor ve hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız mutlaka temel SEO çalışmasını yapmanız gerekir.

Arama Motorlarına Kayıt Olun

İnternet sitesi kurulmasının nedeni insanların dijital platformlar üzerinden size ulaşmasını sağlamaktır. Dolayısıyla var olan ancak aslında insanların ulaşamayacağı bir internet sitenizin varlığı çok mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle arama motorlarına kayıt olmanız gerekir. Arama motorlarına kayıt olmak demek girdiğiniz blog ya da hizmet yazılarınızın arama sıralamasında görülebiliyor olmasıdır. Kısacası internette var olmak istiyorsanız arama motorlarında görülür olmanız gerekir.

Google Analtics Kurulumu Yapın

​​Arama motoru denildiğinde ilk akla gelenin Google olduğu şüphesizdir. Dolayısıyla insanların Google üzerine yoğunlaşması bunun içinde Google Analtics kurulumunu yapması gerekir. Bunu yapmanızın nedeni ise arama motorlarındaki hareketlerinizin kontrol altında olması demektir. Bir web sitesi ihtiyacı olan tüm bilgileri bu analizi kullanarak elde edebilir.

WordPress Eklentileri Kurun

WordPress geliştirilebilir ve etkili olan bir sistemdir. Dünya genelinde % 50 oranında kullanıcıya sahip olan bu yazılımda eklentiler kullanılabilmektedir. Eklentilerin amacı sitenizi daha kullanılabilir hale getirmektir. Örneğin Yoast ya da Rank math gibi eklentiler kullanarak girdiğiniz içeriğin arama motorlarına uygunluğunu denetleyebilmiş olursunuz.

Site Haritası Oluşturun

Sitenize gelen botların sitenizde dolaşması önemlidir. Bunun içinde işi kuralına göre yapmanız gerekiyor. Site haritası oluşturmak ise botların sitenizde daha rahat bir şekilde dolaşım yapabilmesine imkan sağlayacaktır

İndekslenmenizi Kontrol Edin

Yazdığınız her yazının ve sitenizin arama motorunda var olması gerekir. İndeksleme şeklinde de tanımlanan bu durum siteniz açısından çok önemlidir. Eğer ki siteniz indeks almazsa sonuçlarda görünme ihtimaliniz yoktur. Bunun için her içeriğinizin mutlaka indeks almasına dikkat etmeniz gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz