Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Patreon Nedir? Patreon Nasıl Çalışır? Kurucusu Kimdir?

Patreon Nedir? Patreon Nasıl Çalışır? Kurucusu Kimdir?

0
Patreon Nedir? Patreon Nasıl Çalışır? Kurucusu Kimdir?
Patreon Nedir? Patreon Nasıl Çalışır? Kurucusu Kimdir?

Pareon nedir? Nasıl çalışır ve kurucusu kimdir? Merak edenlerin bilgilendirilmesi amacıyla hazırladığımız bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Patreon kullanıcıların sanatçılara çalışmalarında destek sağlayabilmek amacıyla ödeme yapabilmelerini ve desteklemelerini sağlayan bir platformdur. Patreon aslında bir çeşit para kazanma platformu desek yerinde olacaktır. Bu platformda destekçiler içerik oluşturuculara bağış yaparlar.

Patreon Kurucusu kimdir?

Patreon ilk olarak 2013 yılında Sam Yam ve müzisyen Jack Conte, tarafından YouTube videolarından geçimlerini sağlamanın yollarını buldu. Sam Yam ile birlikte, bir sanatçı her sanat eseri yarattığında ‘müşterilerin’ belirli bir miktar para ödemesine izin veren bir platform geliştirdi. Şirket, Ağustos 2013’te bir grup girişim kapitalisti ve melek yatırımcıdan 2.1 milyon dolar topladı.  Haziran 2014’te Patreon, Index Ventures’tan Danny Rimer liderliğindeki A serisinde 15 milyon dolar daha topladı . Ocak 2016’da şirket, Thrive Capital liderliğinde, Patreon toplam 47,1 milyon dolara yükseldi. Şirketin şu an değeri ise 35 Milyon dolardır.

Patreon Nasıl Çalışır?

Patreon, içerik oluşturucuların bir ödeme duvarı oluşturarak içeriklerinden para kazanmalarına olanak tanır. Bu şeffaf iş modeli, hem yaratıcılar hem de destekçiler için harika bir kazanç şekli olmuştur. İçerik üreticileri, aylık kazançlarının ne zaman ödeneceğini bilir ve çalışmalarını desteklemek için bu gelire güvenir.

Patreon Nedir? Patreon Nasıl Çalışır? Kurucusu Kimdir?
Patreon Nedir? Patreon Nasıl Çalışır? Kurucusu Kimdir?

Patreon ne için kullanılıyor? Patreon platformunu her tür içerik için kullanabilirsiniz:

Yazarlar, Twitter takipçileriyle kısa öykü alıntıları paylaşabilir. Ardından, okuyucuları Patreon’larına yönlendirmek için, üyelik katmanlarından birine abone olarak tüm parçanın mevcut olduğunu bilmelerini sağlayabilirler.

Podcast’ler Patreon’da dinleyicileriyle kolayca iletişim kurabilir. Kullanıcıların mesaj bırakabileceği ve diğer dinleyicilerin yanı sıra podcast sunucularıyla sohbet edebileceği bir mesaj panosu işlevi görür. Kullanıcılar, bölümlere erken erişim elde edebilir veya bonus bölümler veya sahne arkasına bir bakış gibi özel içerikler alabilir.

Müzisyenler yeni parçaları çıkış tarihlerinden önce yayınlayabilir veya hayranlarla b-side’lar ve demolar paylaşabilir.

Sanatçılar ve yayıncılar, çevrimiçi bir performans için ücret talep etmek üzere Patreon’un güvenli, özel canlı yayın özelliğinden de yararlanabilirler.

Patreon’da Ne Kadar Kazanabilirim?

Platform, tüm takipçilerin yaratıcılarını barındıracak kadar esnektir, bu nedenle ortalama Patreon geliri değişir. Mevcut hedef kitlenizin ne kadarının Patreon abonesine dönüşeceği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı faktöre bağlıdır:

 • Oluşturduğunuz içeriğin türü
 • Destekçilere sunduğun ayrıcalıklar
 • Üyelik katmanı ücretleriniz
 • Mevcut hedef kitlenizin boyutu

Patreon Üyelik Nasıl Açılır?

Patreon üyelik açma süreci basittir. Başlamak için patreon.com/create adresine gidin:

İçeriğinizi açıklayan bir kategori seçin. En fazla iki kategori seçebilirsiniz:

 • Podcast’ler
 • İllüstrasyon & Animasyon
 • Müzik
 • Topluluklar
 • Yerel İşletme (restoran, yoga stüdyosu, mekan vb.)
 • Videolar
 • Yazma ve Gazetecilik
 • Oyunlar ve Yazılım
 • Fotoğrafçılık
 • Diğer

Para biriminizi seçin

Patreon, aralarından USD, CAD, Euro, GBP, AUD ve daha fazlasını içeren 14 para birimi sunar. Üyelikleriniz, seçtiğiniz para biriminde fiyatlandırılacak ve ödenecektir.

Özel ürünler mi sunmak istiyorsunuz?

Ek bir ücret karşılığında, Patreon üretim desteği sunmaktadır. Bu soruya devam etmek için Evet veya Hayır olarak yanıtlamanızı gerektirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz