Ana Sayfa Sosyal Medya Diğer Medya Planlaması İle Markanızı Harekete Geçirebilirsiniz

Medya Planlaması İle Markanızı Harekete Geçirebilirsiniz

0
dijital medya planlama
dijital medya planlama

Günümüzün rekabetçi ortamda herhangi bir işletmenin başarıya ulaşması için medya planlama sistemi oluşturulmalı kamuoyu ile ilişki halinde olunması gerekir. Doğru bir planlama ile farklı araçlar üzerinden yayınlanan dokümanlar işletmeniz için marka bilinirliğini, etkileşimleri ve dönüşleri artırır. Bu tarz içeriklerin dijital medya planlama ile yeni nesil araçlar üzerinden; geleneksel planlama ile ise geleneksel araçlar üzerinden kamuoyuna ulaşılması gerekir. Ayrıca iyi bir medya içeriği ile rakiplerinizin arasında kolaylıkla öne çıkabilirsiniz.

Medya Planlama Nedir?

Medya planlama, pazarlamacıların hedef kitleye seçilen bir mesajın nasıl, ne zaman ve nerede verileceğini belirleme sürecidir. Medya planlama uzmanı, bir mesajı hedef kitleye iletmenin en etkili yolunu belirlemek için izleyicileri, kanalları ve reklamları analiz eder. Uzmanların, etkileşimleri görebilmeleri için tüketicilere doğru mesajı, doğru zamanda, doğru kanalda sunmaları gerekir. Bu mesaj kimi zaman bir ticari kaygı güder, kimi zaman ise toplumsal bir olgu üzerine yapılabilir.

Medya Planlama Türleri

Markanız için etkili bir strateji oluşturmak için, geleneksel veya dijital kanallardan hangisinin uygun maliyetli olacağına ve satış getireceğine karar vermeniz gerekir. Bir plan oluştururken dikkate alınan üç ana tür vardır:

  • Ücretli medya: Reklamları ifade eder. Buna görüntülenme ya da izlenme başına ödemeli reklamlar, görüntülü reklamlar ve markalı içerik dahildir. Bu, markaların görünürlük elde etmesinin ve satışlarını artırmasının en yaygın yoludur.
  • Sahip olunan medya: Markanızın sahip olduğu içeriklerdir, yani blog yazıları ve sosyal medya hesaplarıdır. Firmanın sahip olduğu mecraların kullanımını arttırarak müşteri erişiminizi arttırabilir ve marka bilinirliğini artırabilirsiniz.
  • Kazanılan medya: Markanın kendi şirketi dışındaki satış noktalarından aldığı tanıtımı ifade eder. Örneğin, müşteri incelemeleri ve yorumları, kazanılan biçimlerdir. Bu tür bir geri bildirim değerlidir, çünkü genellikle doğrudan tüketicilerden gelir. Bu geri bildirim, sunduğunuz ürün veya hizmetin kalitesini artırmaya da yardımcı olabilir. Şirketiniz, her bir platformun maliyet ve faydalarını tartarak, hangi kaynakların ve biçimlerin planınıza en uygun olacağına karar verebilir.

Medya Planlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Planlama uzmanı, ajansta çalışır ve çeşitli müşteriler için reklam ve içerik kampanyaları oluşturur. Bir işletmenin reklamcılık yoluyla yatırım getirisini artırmak için içeriği nasıl, nerede, ne zaman ve neden dağıtacağını belirler. Bir medya planlayıcısı, bir kuruluşun pazarlama stratejisinde belirtilen hedeflere dayalı koordineli bir plan geliştirmekten sorumludur.

Medya Alıcıları Ne Yapar?

Medya planlama ve satın alma süreçleri ile markanız ya da organizasyonunuz için en doğru kanal üzerinden hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Alıcı pozisyonundaki uzmanlar, bulunduğunuz sektör için en doğru kanalları ve mesaj türünü belirler. Çözüm ortağı olarak medya planlama ajansı ile uzun süre iş ilişkisi içerisinde olur. Alıcılar, planlama uzmanlarının operasyonel muhataplarıdır. Kampanyaların uygulanması ve bütçenin en iyi şekilde kullanılması için birlikte çalışırlar.

Doğru Medya Kanalları Nasıl Seçilir?

Pazarlamacıların aralarından seçim yapabileceği çeşitli çevrimiçi ve çevrimdışı kanallar vardır. Hangi kanalların başarıya ulaşacağını belirlemek için araştırma ve hedef belirleme aşamalarında toplanan bilgilerin kullanılması gerekir. Ayrıca markanın hedef kitlesi, yaş ve eğitim seviyesi de belirlenecek kanal için oldukça önemlidir. Medya planlaması yaparken geleneksel ve dijital kanallar şu şekilde listelenebilir:

  • Dergiler: Dergiler uzun bir raf ömrüne sahiptir ve genellikle okunduktan sonra iki ila dört hafta boyunca tüketicinin elinde kalır. İnsanlar dinleyebileceklerinden daha hızlı okudukları için bu ortamdaki bilgiler daha uzun süre akılda kalır.
  • Gazeteler: Bu aracı seçerken, pazarlamacılar daha fazla hedefleme için gazete reklamlarının hangi bölümüne yerleştirileceğini seçebilirler. Moda ile ilgilenenleri hedeflemek istiyorsanız gazetenin Stil bölümünü seçebilirsiniz.
  • TV: TV ürünlerin günlük yaşamda gösterebilir. Örneğin bir temizlik ürünü satıyorsanız tüketiciler ürünün faydalarını ve evlerinde nasıl uygulanabileceğini görebilirler.
  • Dijital yayınlar: Web sitesi gibi birçok dijital yayın, veri tabanlarını kişiselleştirilmiş bir e-posta veya haber bülteni aracılığıyla e-posta ile göndermeniz için fırsatlara sahiptir.
  • Sosyal medya: Uygun maliyetli bir pazarlama aracıdır. Tüketicilerle doğrudan etkileşim kurulabilir ve kişisel veriler sayesinde iletişim kesintisiz devam edebilir.
  • Programatik reklamcılık: Programatik reklamcılık, dijital platformlarda belirli kitleleri bulmak ve hedeflemek için bir algoritma kullanarak son derece hedeflidir.

Sempeak ile çalışarak hedef kitlenize doğru kanallar üzerinden ulaşabilir ve markanız için istenilen verimi elde edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz